Wyniki III etapu konkursu Bridge Building Game

Dobiegł końca III etap konkursu. Tym razem gracze mieli tydzień na skonstruowanie mostu jednoprzęsłowego, o dużej rozpiętości. Trudno powiedzieć czy skrócony czas czy może wymagana rozpiętość obiektu spowodowały, że otrzymaliśmy mniej rozwiązań niż zwykle. Tym nie mniej trzeba przyznać, że te nadesłane w większości stoją na bardzo wysokim poziomie. Prawie wszyscy gracze zdecydowali się na przęsła łukowe, a w zasadzie ustrój pomiędzy łukiem, a kratownicą z pasem górnym w kształcie łuku, które okazały się najbardziej efektywne. Problemem był dobór wysokości ustrojowej, która właściwie była determinantą ceny. Oprócz tego na cenę miały wpływ takie czynniki jak kształt łuku (lub pasa górnego), konstrukcja wezgłowia (lub strefy podparcia) oraz układ wykratowania. Z uwagi na warunki podparcia we wszystkich obiektach występuje jazda pośrednia. Rozwiązania, które zajęły 1. i 2. miejsce zostały nadesłane jeszcze w dniu opublikowania mapy, utrzymując prowadzenie do końca. Wszystkie zwycięskie mosty można sklasyfikować jako łuki paraboliczne, a w zasadzie kratownice łukowe z różnym rozwiązaniem pomostu.

Wyniki przedstawiają się następująco:

Zwycięzcy etapu III:


Nazwisko, Imię
Uczelnia
Cena
Czas [dni]
1.miejsce
Adrianowski Adam
13900
0
2.miejsce
Suska Jędrzej
PP
14800
0
3.miejsce
Kamiński Bartłomiej
PG
15500
6

Zgodnie z ustaleniami prezentujemy 3 najlepsze wyniki. Pozostałe zostaną opublikowane po zakończeniu konkursu.

Rozwiązania nadesłane przez zwycięzców:

1. miejsce, Autor: Adrianowski Adam












2. miejsce, Autor: Suska Jędrzej













3. miejsce, Autor: Kamiński Bartłomiej













Dziękujemy graczom za nadesłane rozwiązania, gratulujemy zwycięzcom i życzymy wszystkim sukcesów w dalszej rywalizacji.

Marcel Radwan

Etap IV konkursu Bridge Building Game

Przed nami długi okres świąteczny, na dwa tygodnie możemy odstawić na bok sprawy uczelni i zająć się czymś przyjemniejszym. Nie zapominajmy jednak, że za nieco ponad miesiąc sesja i im więcej czasu spędzimy na apatycznym leniuchowaniu, tym trudniej będzie wskoczyć w odpowiednie tryby za dwa tygodnie. Łącząc przyjemne z pożytecznym proponujemy znaleźć czas na rozwiązanie mapy etapu IV naszej gry. Żeby nie było monotonnie przygotowaliśmy tym razem nieco abstrakcyjny podkład. Gracze będą mieli okazję zbudować coś w rodzaju mostu podwieszonego, z krótkimi estakadami dojazdowymi. Punkty stałe „w powietrzu” imitują pylony, ze względu na ograniczenie fizyki gry wanty można konstruować jedynie z elementów prętowych. 

Tylko od Ciebie zależy układ statyczny obiektu, nie musi on być wcale podwieszony. Podpory można rozmieszczać dowolnie, poza przekrojem łożyska rzeki (uściślając, mamy na myśli wodę). Przypominamy również o warunku, że pociąg jest puszczany natychmiast, dodatkowe oczekiwanie nie jest możliwe.

Nagrody o które walczycie w IV etapie, to:

I miejsce
Dzięki hojności naszego sponsora Wydawnictwa ELAMED, główną nagrodą w tym etapie jest:
Roczna prenumerata czasopisma Mosty. Dodatkowo ciekawa pozycja książkowa.












II miejsce












III miejsce













Mapę konkursową możecie pobrać stąd -> ETAPIV

Proponowane rozwiązania wysyłamy na adres pkbridge.contest@gmail.com w formacie:
  • Inicjał imienia Nazwisko.bgb. (pamiętamy o ograniczeniu do 12 znaków), np.: JKowalski
  • Temat wiadomości : Imię Nazwisko Uczelnia Cena

Pamiętamy, że wyniki każdego etapu wchodzą do klasyfikacji generalnej, w której walczycie o nagrodę główną.


Nie pozostaje nam nic innego jak życzyć powodzenia i jak najtańszych rozwiązań oraz zdrowych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia!

Marcel Radwan

Wyniki II etapu konkursu Bridge Building Game

Dobiegł końca II etap konkursu. W ciągu dwutygodniowych zmagań otrzymaliśmy 71 propozycji rozwiązań. Warunki mapy narzucały ustrój z dwiema wysokimi podporami pośrednimi. Zawodnicy w różny sposób podchodzili do problemu. Wśród wszystkich rozwiązań można wyróżnić jeden schemat, dość często stosowany i jak się okazało najbardziej efektywny. Otóż najdłuższe przęsło, środkowe było kształtowane jako rama z ryglem w postaci kratownicy Warrena i ewentualnym przegubem, następne – wolnopodparte, zawieszone na ramie i przęsłach skrajnych w postaci wsporników. Etap III został całkowicie zdominowany przez studentów Politechniki Gdańskiej, którzy „zgarnęli” wszystkie nagrody. Już w pierwszym dniu poprzeczka została ustawiona bardzo wysoko przez Michała Dobrzewińskiego. Przypuszczenia, że zbudowanie czegoś tańszego będzie bardzo trudne, a być może nawet niewykonalne okazały się słuszne. Bartłomiej Kamiński dwa dni później przysłał most w tej samej cenie, ale rekord do końca nie został już pobity. Trzecie miejsce zajął Jakub Dutkiewicz.

Wyniki przedstawiają się następująco:

Zwycięzcy etapu II:
Zgodnie z ustaleniami prezentujemy 3 najlepsze wyniki. Pozostałe zostaną opublikowane po zakończeniu konkursu.







Rozwiązania nadesłane przez zwycięzców:

1. miejsce, Autor: Michał Dobrzewiński













2. miejsce, Autor: Bartłomiej Kamiński














3. miejsce, Autor: Jakub Dutkiewicz














Dziękujemy graczom za nadesłane rozwiązania, gratulujemy zwycięzcom i życzymy wszystkim sukcesów w dalszej rywalizacji.

Marcel Radwan

Etap III konkursu Bridge Building Game

Drugi etap dobiegł końca. Czas zmierzyć się z następnym zadaniem inżynierskim. Przeszkodą podobnie jak poprzednio jest głęboki wąwóz z rzeką. Tym razem jednak nie mamy do dyspozycji podpór pośrednich i całą przeszkodę musimy pokonać jednym przęsłem. Zadanie nie należy do najłatwiejszych, tym bardziej, że rozpiętość obiektu będzie znaczna. Dobrym rozwiązaniem wydaje się być ustrój łukowy z wieszakami. Nie zapominaj jednak, że aby efektywnie wykorzystać przekrój i nie dopuścić do powstania momentów zginających, linia ciśnień nie powinna wychodzić poza rdzeń przekroju. Jeżeli zdecydujesz się na łuk, spróbuj tak dobrać jego kształt, aby ograniczyć momenty zginające. Duża ilość punktów stałych pozwala wykształcić w podporze (wezgłowiu - w przypadku łuku) utwierdzenie, i przenieść na nie część momentów z przęsła. Trzeba dobrze rozważyć takie zagadnienia jak: wysokość ustrojowa, rozwiązanie podpory, układ wykratowania, aby skonstruowany obiekt miał wystarczającą nośność i był jednocześnie jak najtańszy. 

Dno przeszkody zostało tak ukształtowane, aby nikomu nie przyszło do głowy wprowadzanie dodatkowych podpór. Gwoli ścisłości, w tym etapie nie można wprowadzać podpór poza punktami stałymi. Dodatkowo przypominamy o zasadzie, że pociąg jest puszczany od razu. Celowo został przesunięty punkt startu pociągu, aby dać konstrukcji czas na „ustabilizowanie”. Natomiast żadne dodatkowe oczekiwanie nie wchodzi w grę. UWAGA: Przypominamy, że zgodnie z harmonogramem konkursu, na rozwiązanie tego etapu macie 1 tydzień.

Nagrody o które walczycie w III etapie, to:

I miejsce
Dzięki hojności naszego sponsora Wydawnictwa ELAMED, główną nagrodą w tym etapie jest roczna prenumerata czasopisma "MOSTY". Dodatkowo ciekawa pozycja książkowa.












II miejsce












III miejsce













Mapę konkursową możecie pobrać stąd -> ETAPIII.

Proponowane rozwiązania wysyłamy na adres pkbridge.contest@gmail.com w formacie:
· Inicjał imienia Nazwisko.bgb. (pamiętamy o ograniczeniu do 12 znaków), np.: JKowalski
· Temat wiadomości : Imię Nazwisko Uczelnia Cena
Pamiętamy, że wyniki każdego etapu wchodzą do klasyfikacji generalnej, w której walczycie o nagrodę główną. 



Nie pozostaje nam nic innego jak życzyć powodzenia i tanich rozwiązań.

Marcel Radwan

Lista osób na szkolenie oraz wigilijkę ZMRP



Przypominam o punktualnym przybyciu na szkolenie.

19.12. 2013 r. (czwartek)  w godz. 10.00 – 14.00  w  klubie  Kontynenty Cafe  w  Krakowie   przy ul. Bochenka 16a.  



Lista zakwalifikowanych osób prezentuje się następująco:






Piotr Gagatko



III Spotkanie w roku akademickim 2013/14

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na III spotkanie Koła Naukowego Konstrukcji Mostowych Politechniki Krakowskiej w roku akademickim 2013/14. Spotkanie odbędzie się  17 grudnia (wtorek) o godzinie 18.15 w sali 305 A (Wydział Architektury). Na spotkaniu będziecie mogli wysłuchać kolejnego referatu Kornela Adamowicza, który tym razem będzie dotyczył przykładów technologii budowy mostów w trudnych warunkach terenowych. Tych z Was, którzy mieli przyjemność wysłuchać poprzedniego referatu Kornela, do przybycia chyba zachęcać nie trzeba. Dla tych, którzy takiej okazji nie mieli i wahają się jeszcze, dodam małą wisienkę na torcie, która być może zachęci Was do przybycia na spotkanie. Mianowicie referat o którym cały czas mowa zajął zaszczytne pierwsze miejsce podczas Wrocławskiej konferencji zorganizowanej przez zaprzyjaźnione koła naukowe, między innymi SKNOB z Politechniki Krakowskiej. Przyjdźcie a nie pożałujecie!

     

Jan Wędzicha

Szkolenie ZMRP oraz spotkanie wigilijne mostowców


Związek Mostowców Rzeczpospolitej Polskiej – Oddział Małopolski, oraz Małopolska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w 6 seminarium szkoleniowym pt.: „Najpiękniejsze mosty świata – wspomnienia z XIX europejskiej wyprawy mostowej Bałkany i Karpaty oraz  VI światowej wyprawy mostowej do Australii i Nowej Zelandii” połączonym ze spotkaniem wigilijnym mostowców .

Szkolenie odbędzie się w dniu  19.12. 2013 r. (czwartek)  w godz. 10.00 – 14.00  w  klubie  Kontynenty Cafe  w  Krakowie   przy ul. Bochenka 16a.  

Po raz kolejny dzięki uprzejmości Pani Grażyny Czopek - przewodniczącej oddziału małopolskiego ZMRP, dziesięciu członków naszego koła będzie miało możliwość bezpłatnego uczestnictwa w szkoleniu. Zainteresowanych proszę o przesłanie zgłoszenia na szkolenia.knkmpk@gmail.com (tytuł: szkolenie ZMRP - imię i nazwisko). Jak to zawsze bywa o uczestnictwie będzie decydowała aktywność, kolejność zgłoszeń oraz chęć napisania sprawozdania ze spotkania (dopisać w mailu obok imienia i nazwiska „- sprawozdanie”). Lista uczestników będzie zamieszczona na blogu do 12 grudnia (czwartek).


Program szkolenia:

1.   Mosty miejskie na Bałkanach -  prof. dr hab. inż. Kazimierz Flaga  (relacja z XIX europejskiej wyprawy mostowej. Trasa wyprawy przebiegała aż przez 11 krajów europejskich (12. – łącznie z Polską), a to: Słowację, Węgry, Chorwację, Bośnię i Hercegowinę, Serbię, Czarnogórę, Albanię, Macedonię, Bułgarię, Rumunię, Ukrainę i powrót przez Słowację, i liczyła  łącznie 5155 km).

2.   Mosty Australii i Nowej Zelandii - dr inż. Karol Ryż (relacja z VI światowej wyprawy mostowej).


3.   Rokowe opłateczki - Koncert Wojtka Klicha (posłuchacie znanych kolęd i pastorałek w autorskiej aranżacji śpiewającego gitarzysty Wojtka Klicha, autora przeboju „Czy ten Pan i Pani”, muzyka towarzyszącemu min. Ani Wyszkoni, Markowi Piekarczykowi, Małgorzacie Ostrowskiej, Natalii Przybysz czy Sebastianowi Rydlowi)
Piotr Gagatko

Wyniki I etapu konkursu Bridge Building Game


Dobiegł końca I etap konkursu. Przeszkodą, z którą walczyliście była rozległa dolina rzeczna. Układ fundamentów podpór sugerował konstrukcję trójprzęsłową. Podejścia zawodników były bardzo różne. Jedni rozbudowywali podpory, żeby ograniczyć długości przęseł, inni woleli zwiększać gabaryty dźwigarów kratowych. Niektórzy próbowali nawet zmieniać rozstaw podpór, stawiając je poza punktami stałymi w różnych miejscach, ze środkiem koryta rzeki włącznie. To ostatnie było naturalnie zabronione. Najefektywniejsze okazały się kratownice z jazdą dołem, o pasie górnym zakrzywionym W ciągu dwóch tygodni otrzymaliśmy 113 rozwiązań od studentów z całej Polski! Przez długi czas najtańszy obiekt należał do Sebastiana Dacko. Jego wynik wyrównał w końcu Artur Bogusiak. Gdy wszystko wskazywało na to, że w czołówce nic już się nie zmieni, w ostatnim dniu niespodziewanie pojawił się Paweł Leśniara, czarny koń etapu, wskakując ze swym mostem na pierwszą pozycję. Wyniki przedstawiają się następująco: 

Zwycięzcy etapu I:
Zgodnie z ustaleniami prezentujemy 3 najlepsze wyniki. Pozostałe zostaną opublikowane po zakończeniu konkursu.










Rozwiązania nadesłane przez zwycięzców:


1. miejsce, autor: Paweł Leśniara




















2. miejsce, autor: Sebastian Dacko





















3. miejsce, autor: Artur Bogusiak





















Dziękujemy graczom za nadesłane rozwiązania, gratulujemy zwycięzcom i życzymy wszystkim sukcesów w dalszej rywalizacji.

Marcel Radwan 

Etap II konkursu Bridge Building Game

Pierwsze podejście za nami. Czas zmierzyć się z kolejnym zadaniem. Tym razem do pokonania jest głęboki wąwóz z rzeką. W tym etapie będzie trzeba wykazać się umiejętnością konstruowania wysokich podpór, które będą stanowić znaczną część kosztów całego obiektu. W I etapie pojawiały się pytania czy podpory muszą być lokalizowane w punktach stałych. Uprzedzając ewentualne kolejne, informujemy, że można je umieszczać dowolnie, poza przekrojem koryta rzeki (obszarem wypełnionym wodą).

Nagrody o które walczycie w II etapie, to:

I miejsce



II miejsce


III miejsce


Mapę konkursową możecie pobrać stąd -> ETAPII

Proponowane rozwiązania wysyłamy na adres pkbridge.contest@gmail.com w formacie:
Inicjał imienia Nazwisko.bgb. (pamiętamy o ograniczeniu do 12 znaków), np.: JKowalski
Temat wiadomości : Imię Nazwisko Uczelnia Cena

Pamiętamy, że wyniki każdego etapu wchodzą do klasyfikacji generalnej, w której walczycie o nagrodę główną. Przypominamy, że począwszy od tego etapu, punkty do klasyfikacji generalnej będą naliczane z uwzględnieniem czasu nadesłania rozwiązania wg wzoru w regulaminie.

Jeszcze jedna uwaga techniczna. Przypominamy, żeby włączać grę na prawach administratora (Uruchom jako administrator), celem uniknięcia problemu z dostępem do pliku z zapisanym rozwiązaniem, który musicie nam wysłać.


Nie pozostaje nam nic innego jak życzyć powodzenia i efektywnych rozwiązań.

Marcel Radwan

Lista osób na wycieczkę do Leżajska

Piątek zbliża się wielkimi krokami dlatego przedstawiamy dalszą część informacji dotyczących wyjazdu. Poniżej prezentujemy listę osób które zmieszczą się do wycieczkowego autokaru. Bardzo dziękujemy wszystkim za duże zainteresowanie oraz nadsyłanie zgłoszeń! Prosimy również, aby osoby które znalazły się na liście, a z jakichś powodów nie wezmą udziału w wyjeździe jak najszybciej wysłały nam taką informację na szkolenia.knkmpk@gmail.com, tak aby nie zajmować miejsc innym chętnym. Odnośnie samego wyjazdu, to będzie on miał miejsce 22 listopada 2013 (piątek) o godzinie 06.40 (rano :) czasu środkowoeuropejskiego (UTC+01.00). Autokar będzie na Was czekał na ulicy Warszawskiej przed budynkiem Wydziału Inżynierii Lądowej (WIL). Planowany powrót około godziny 17.00. Wyposażcie się w kanapki, odpowiednią odzież oraz dobry humor :) Do zobaczenia w piątek!


Jan Wędzicha

Etap I konkursu Bridge Building Game

Najwyższy czas zmierzyć się z pierwszym zadaniem konkursowym. Przeszkodą, którą trzeba pokonać jest rozległa dolina rzeczna. Poziom zwierciadła wody na mapie to poziom MWW. Gwoli ścisłości zakładamy, że fundamenty najniżej zlokalizowanych podpór znajdują się w poziomie minimalnego wyniesienia konstrukcji ponad poziom zwierciadła. Tylko od Ciebie zależy jaki schemat statyczny swojego mostu zastosujesz. Wciel się w rolę budowniczego mostów przełomu XIX i XX wieku. Rozpiętość przekracza możliwości raczkującego w mostach żelbetu, ale nie jest na tyle duża, żeby porywać się na przęsło wiszące. Twój jedyny materiał konstrukcyjny to stal. Łuk, wsporniki, a może kratownice? Decyzja należy do Ciebie. Pamiętaj tylko, że ma być jak najtaniej i jak najszybciej. Estetyka choć niepunktowana, bardzo mile widziana.

Konkursowy etap możecie pobrać stąd -> ETAP I

Proponowane rozwiązania wysyłamy na adres pkbridge.contest@gmail.com w formacie:
Inicjał imienia Nazwisko.bgb (pamiętamy o ograniczeniu do 12 znaków)
Temat wiadomości : EtapI Imię Nazwisko Uczelnia(skrótem) Cena 

Pamiętamy, że wyniki każdego etapu wchodzą do klasyfikacji generalnej, w której walczycie o nagrodę główną. Żeby zapewnić wszystkim równe szanse w zmaganiach, a biorąc pod uwagę, że niektórzy z różnych przyczyn mogą dowiedzieć się o konkursie trochę później, punkty naliczone do klasyfikacji generalnej z tego etapu nie będą zależeć od dnia nadesłania rozwiązania, jednak nie może to być później niż data określona w harmonogramie (30XI). 


Jeszcze jedna uwaga techniczna. Przypominamy, żeby włączać grę na prawach administratora (Uruchom jako administrator), celem uniknięcia problemu z dostępem do pliku z zapisanym rozwiązaniem, który musicie nam wysłać.

Nagrody o które walczycie w I etapie, to:

I miejsce

 
II miejsce


III miejsce


Nie pozostaje nam nic innego jak życzyć powodzenia i efektywnych rozwiązań.

Marcel Radwan

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Web Hosting Coupons