Ogólnie o konkursie

Aktualnie trwa VI EDYCJA 2016/17 konkursu. Opis edycji oraz mapy i opisy poszczególnych etapów będą pojawiać się w zakładce 6 edycja 2015/16.

WSTĘP

W mojej głowie już od dawna powstawał pomysł na zorganizowanie konkursu, w którym każdy miałby zbliżone szanse, bez względu na swój staż w mostownictwie. Tak zrodziła się idea, którą dzisiaj przekuwamy w rzeczywistość.

Dawid Kisała
KONKURS NA PONTIFEXA MAXIMUSA W GRZE BRIDGE BUILDER

Areną na której przyjdzie wam się zmierzyć, będzie słynna swego czasu gra Bridge Builder, która charakteryzuje się prostotą i dużą grywalnością. Zasady są banalne: zbuduj najtańszy most, który wytrzyma przejazd pociągu.

O GRZE

Gra Bridge Builder została stworzona przez Alexa Austina z Chronic Logic, a całość opiera się na banalnym i genialnym w swojej prostocie pomyśle - wybuduj jak najtańszy most umożliwiający przeprawę pojazdu na drugą stronę przeszkody. Każdy element mostu kosztuje 100$, a budżet jest dodatkowo ograniczony.
Podstawową wersję gry możesz pobrać ze strony http://www.crypticsea.com/bridgebuilding/index.html.

INSTALACJA I URUCHOMIENIE

Pewnie już zauważyłeś, że poniżej umieściłem kilka punktów co zrobić, aby wszystko działało. Niech Cię nie przeraża ich ilość, bo wszystkie te podpunkty są dosyć intuicyjne i ich wykonanie zajmie jakieś 5 minut, jeśli w tym czasie będziesz dodatkowo robił sobie kanapkę (zachęcam jednak przeczytać najpierw całość do końca, a dopiero potem wykonać algorytm, bo cześć istotnych informacji znajduje się troszkę niżej). Żeby tworzenie naszej konstrukcji było bardziej przyjazne będziemy używać nowszej wersji Bridge Buildera - Bridge Builder Game.

Do dzieła!
 1. Pobierz plik z instalacją gry Bridge Builder Game i zainstaluj uruchamiając ściągnięty plik "bbgsetup.exe"
 2. W folderze, w którym zainstalowałeś grę utwórz nowy folder np. "03-Kolo".
 3. Pobierz plik z konkursowym mostem (powinien mieć rozszerzenie *.bgb) i skopiuj go do folderu, który właśnie utworzyłeś (np. "03-Kolo").
 4. Uruchom grę i wejdź w "Load bridge". Powinieneś zobaczyć po lewej stronie swój folder "03-Kolo", a po kliknięciu w niego również nazwę naszego konkursowego levela (np. BBG-1). Kliknij go i już możesz grać!
 5. Jeżeli jesteś zadowolony ze swojego rozwiązania, zapisz go naciskając na "File". Wpisz nazwę do 12 podstawowych znaków, a następnie kliknij "Save" Twój most zostanie zachowany w folderze z grą z rozszerzeniem *.bgb. Właśnie ten plik musisz przesłać do nas. Jak to zrobić poprawnie? Dowiesz się trochę dalej.
 6. Jeżeli chciałbyś edytować swoje rozwiązanie, zawsze możesz zrobić to, klikając po uruchomieniu gry w "Load bridge". Jeżeli plik Twojego mostu znajduje się w folderze gry, to będziesz mógł go uruchomić i poprawić, po czym ponownie zapisać.
UWAGA! Jeżeli zainstalowałeś grę na domyślnym dysku C:/, to jeżeli chcesz zapisać swoje rozwiązanie, musisz uruchomić grę na prawach administratora, czyli kliknąć na ikonę gry i wybrać "Uruchom jako administrator". Plik będzie zachowany w folderze instalacyjnym gry. Pamiętaj jednak, że Twoja nazwa może mieć do 12 znaków.

PORADY

Może wydawać się to dla niektórych zaskakujące, ale w końcu przydadzą się wiadomości z mechaniki budowli oraz wytrzymałości materiałów. 
 1. Przede wszystkim, żeby most zachował stabilność, powinien składać się z "trójkątów", a dodatkowo powinniśmy dążyć do tego, aby były one jak największe.
 2. Zawsze używaj analizy naprężeń, żeby zobaczyć, które pręty są najbardziej wytężone.
 3. Staraj się rozłożyć obciążenie na jak najwięcej belek. W tym celu dąż do budowy konstrukcji o kształcie łuku.
 4. Gdy już uda Ci się przeprowadzić pociąg na drugą stronę przeprawy, spróbuj "odchudzić" rozwiązanie i usunąć jakieś pręty, aby konstrukcja była jeszcze tańsza. Często niepotrzebne jest podwójne skratowanie i wystarcza jeden element.
 5. Więcej porad z rysunkami na stornie  http://www.bridgebuilder-game.com/ w zakładce Tips.
 6. W opcjach możesz zmienić domyślną rozdzielczość gry, a także zmienić sposób uruchamiania na pełny ekran.
 7. Korzystaj ze skrótów klawiaturowych - oszczędzi to dużo Twojego czasu!
Dawid Kisała

15 komentarzy

Anonimowy pisze...

Mam taki problem: pociąg nie jedzie mi po pomoście tylko od razu wjeżdża do wody. Nie mam pojęcia o co chodzi, macie jakiś pomysł o co chodzi?

Anonimowy pisze...

skad ten most sciagnac ?

Anonimowy pisze...

dołączam się do pytania wyżej

Anonimowy pisze...

Co do wjeżdżania do wody to upewnij się, że droga jest budowana jako deck -na niektórych planszach masz do wyboru, na innych wyznacza go żółta linia.
Dołączam się do pytania, gdzie odnaleźć pierwszą mapę.

Anonimowy pisze...

http://www.facebook.com/l.php?u=http%3A%2F%2Fknkmpk.blogspot.com%2F2013%2F11%2Fetap-i-konkursu-bridge-building-game.html&h=OAQFgFTI6

Koło Naukowe Konstrukcji Mostowych Politechniki Krakowskiej pisze...

Pierwsza mapka do ściągnięcia tutaj: http://knkmpk.blogspot.com/2013/11/etap-i-konkursu-bridge-building-game.html

Anonimowy pisze...

sprzedam opla astre w gazie 2000 rok, żyleta!!! klima, alufelgi, ładna czarna tapicerka. nie bity, przebieg nawet spoko. rozstaję się z bólem serca. wiadomość na portierni. pozdrawiam.

Unknown pisze...
Ten komentarz został usunięty przez autora.
Koło Naukowe Konstrukcji Mostowych Politechniki Krakowskiej pisze...

Wzór w regulaminie jest poprawny. Rozwiązania tańsze od ceny średniej są punktowane wyżej niż rozwiązania droższe.

Unknown pisze...

Czy most moze byc utwierdzony do podloza tylko w tych brazowych kropkach?

Koło Naukowe Konstrukcji Mostowych Politechniki Krakowskiej pisze...

Most może być posadowiony na podłożu nie tylko w brązowych kropkach, pojawiały się już w poprzednich edycjach takie rozwiązania i były akceptowane. Natomiast w opisie mapy pierwszego etapu pojawia się następujący zapis:
"Gwoli ścisłości zakładamy, że fundamenty najniżej zlokalizowanych podpór znajdują się w poziomie minimalnego wyniesienia konstrukcji ponad poziom zwierciadła."
Reasumując: można posadawiać obiekt poza kropkami, ale tylko powyżej zwierciadła wody :)

Anonimowy pisze...

Może lepiej będzie dawać wyniki wszystkich po każdym etapie ale bez podania czasu nadesłania?

Anonimowy pisze...

Jak usuwać pręty w tym programie bo mi się jakoś nie udaje

Koło Naukowe Konstrukcji Mostowych Politechniki Krakowskiej pisze...

Można prawym klawiszem myszki

Marek pisze...

Ciekawe kiedy znów będzie jakiś konkurs, fajnie jest popatrzeć na starania młodych :D

Publikowanie komentarza

Zapraszam do komentowania!

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Web Hosting Coupons