Mosty wstęgowe

Mosty wstęgowe należą do najstarszych konstrukcji mostowych, a ich historia sięga kliku tysięcy lat. Te jedne z najprostszych rodzajów mostów jeszcze przed naszą erą budowano w wielu górskich rejonach świata jako rozwieszone liny, na których opierano pomost. 

Cięgna tego typu konstrukcji rozpina się między dwoma stałymi punktami lub dodatkowo – przy dużych rozpiętościach – przewiesza się je przez podpory pośrednie na tzw. siodłach, by zminimalizować naprężenia zginające. Elementy nośne mostów wstęgowych pracują przede wszystkim na rozciąganie, a największy wpływ na siły w linach mają: rozpiętość, wysokość zwisu oraz obciążenia liny. Istotny jest fakt, że znaczne siły w zakotwieniach elementów rozciąganych wymuszają kotwienie fundamentów w mocnym gruncie lub ich rozbudowę do bardzo dużych rozmiarów.

Most Peunte Barra (fot. Jimmy Baikovicius)

Idea mostów wstęgowych powróciła w XX wieku, dzięki możliwości wykorzystania betonu sprężonego i stali wysokowytrzymałościowej.

Peunte Barra za dnia (źródło)

Puente Barra Maldonado w Urugwaju to pierwszy wstęgowy most drogowy z betonu sprężonego. Zaprojektowany przez Leonela Viere’a i zbudowany w latach 1963-65 uważany jest za jedno z największych osiągnięć mostownictwa kraju. Konstrukcja łączy La Barra i Maldonado leżące po dwóch stronach rzeki Maldonado tuż przed miejscem, w którym znajduje ona swe ujście 
w Oceanie Atlantyckim. Obiekt ma 150 m długości i składa się z trzech przęseł o rozpiętościach odpowiednio 30-90-30 m. W 1998 roku historia zatoczyła koło - w związku z dużym natężeniem ruchu w odległości zaledwie 20 m od pierwotnego mostu, wybudowano identyczny obiekt.


Peunte Barra z lotu ptaka (fot. Jimmy Baikovicius)

Na zakończenie dodam, że bardzo ciekawym doświadczeniem jest podobno sam przejazd przez konstrukcję (szczególnie przy dużych prędkościach) – kierowcy porównują go do jazdy kolejką górską w wesołym miasteczku. 

Marta Wojciechowska

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania!

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Web Hosting Coupons