Irlandia - zielona wyspa - relacja z wykładu prof. Kazimierza Flagi

W środę, 30 marca 2016, mieliśmy okazję wziąć udział w spotkaniu w Café Kontynenty, na którym prof. dr hab. inż. Kazimierz Flaga zaprezentował relację z wyprawy mostowej do Irlandii. Miała ona miejsce
w dniach 4-15 lipca 2015. Była to już 21 Europejska Wyprawa Mostowa zorganizowana przez Katedrę Mostów i Tuneli Politechniki Krakowskiej.
Zaczynamy!
Profesor Flaga rozpoczął swoją opowieść od historii Irlandii, równie bogatej w wydarzenia jak Polska. Podróż rozpoczęła się w Belfaście, w Irlandii Północnej. Trasa przebiegała przez największe miasta wyspy, m.in. Sligo, Galway, Limerick, Cork, Waterford i Dublin. Ważnymi przystankami były m.in. Grobla Olbrzyma (formacja skalna niedaleko miasta Derry), ruiny zespołu klasztornego w Clonmacnoise, zamek oraz opactwo Kylemore, zamki w Limerick, Killarney oraz Kilkenny.
Uczestnicy wyprawy mogli także podziwiać ok. 50 obiektów mostowych. Wiele z nich zbudowanych jest
z kamienia, np. Old Weir Bridge (koniec XVIII w.), średniowieczna kładka Clapperbridge w Bunlahinch czy wiadukt kolejowy w Glensk (1893r.).
Wiadukt kolejowy w Glensk
Old Weir Bridge
Clapperbridge
Do ciekawszych, bliższych czasom współczesnym obiektów możemy zaliczyć m.in. Kładkę Pokoju
w Londonderry (2011r., podwieszona, z dwoma pochylonymi pylonami, w rzucie konstrukcja ma kształt sinusoidy); podwieszony most nad rzeką Suir w Waterford (2009r.), czy też stalową kładkę o konstrukcji łukowej w Glenarm.
Most w Glenarm
Kładka Pokoju w Londonderry
Most w Waterford
W trakcie spotkania uczestnicy zostali poczęstowani oryginalną Whisky Bushmills, przywiezioną przez prof. Flagę, oraz narodową potrawą Irlandii o nazwie „Colcannon”; jest to danie z tłuczonych ziemniaków i kapusty.
Colcannon
Whisky Bushmills
Całą fotorelację z wyprawy można zobaczyć tutaj: Irlandia 2015 w obiektywie prof. Kazimierza Flagi
Spotkanie było jednym z całego cyklu opowieści podróżniczych, który organizowany jest przez Café Kontynenty. Ciekawych świata zapraszamy na inne spotkania, ich tematyka oraz terminarz dostępne są na stronie http://www.cafekontynenty.pl/, w zakładce „Slajdowiska”.

Do zobaczenia!
Magdalena Miodek

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania!

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Web Hosting Coupons