Wyjazd na obciążenia dynamiczne kładki udany! :)

W tym semestrze dość szybko rozpoczęliśmy działalność naszego kola naukowego, już 11 października. Tym razem dzięki Panu dr Markowi Pańtakowi , który wraz ze swoją doktorantką Panią Kinga Marecik zaproponował studentom zarówno działającym w kole naukowym jak i wszystkim chętnym spoza koła udział w badaniach istniejącej już kładki na granicy miasta Nowy Targ i miasteczka Ludźmierz. Były to badania polegające na pomiarach dynamicznych kładki. Po przyjeździe na miejsce około godziny 9:30 wzięliśmy sprzęt i ruszyliśmy nad Dunajec. Od razu było widać że kładka prezentuje się dość dobrze. Elementy stalowe z których jest wykonana zostały odnowione (odmalowane i zabezpieczone antykorozyjnie) w ciągu ostatniego roku. Odwodnienie podłużne kładki zapewnia niweleta ukształtowana w łuku pionowym. Kładka składa się z trzech przęseł długości 16/36/16m.


Po ułożeniu 3 czujników w środku rozpiętości każdego z przęseł, ustawieniu i uruchomieniu komputerów potrzebnych do odczytów przyspieszeń pionowych zarejestrowanych na czujnikach, przeszliśmy do badań. Na samym początku Pan dr Pańtak opowiedział nam trochę o kladce oraz zaznajomił nas z problemem. Pobralismy na telefon aplikacje Vibsensor, po ułożeniu telefonów na pomoście, zaczęliśmy w tym samym czasie wykonywać tzw. półprzysiady/przysiady, tak aby nasze ruchy były zsynchronizwane. Przemieszczenia pionowe kładki były bardzo duże w chwili pomiaru, vibromierz zarejestrował częstotliwość około 3.1-3.4 Hz w każdym z telefonów. Następnie przeprowadzalismy kilkukrotne pomiary rejestrowane juz przez czujniki. Kładkę obciążały odpowiednio : • pojedyncze osoby biegnące z częstotliwością stawiania stopy na pomoście 3.2Hz, • 2-osoby biegnące równocześnie z tą samą częstotliwością 3.2Hz • Przejście grupy osób z częstotliwością 1.6Hz • Chód grupy osób z dowolną szybkością oraz wbiegnięcie jednej osoby z częstotliwością 3.2Hz • Chód grupy osób z dowolną szybkością oraz wbiegnięcie dwóch osób z częstotliwością 3.2Hz Całe badanie próbowaliśmy również nagrywać przy użyciu odpowiedniego sprzętu fotograficznego w chwili obciążania kładki.

Dzięki uczestnictwie w tym badaniu zyskaliśmy nowe doświadczenie związane z drganiami, obciążeniami dynamicznym i tym jak ważne są one, a także jak ważne jest ich uwzględnianie przy projektowaniu tego typu obiektów. Więcej informacji oraz szczegółów na temat całego badania jak i konkretnych wyników z naszego wyjazdu, będzie można poznać na spotkaniu naszego koła z dr Pańtakiem. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy na taką serię spotkań. Termin spotkania zostanie podany w krótce.

Publikowanie komentarza

Zapraszam do komentowania!

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Web Hosting Coupons