Sprawozdanie z drugiego spotkania Koła (15.12.2011)

fot. Daniel J. Mitchell

Powiedziało się A, trzeba powiedzieć też B, dlatego 15 grudnia zorganizowaliśmy drugie spotkanie naszego Koła Naukowego. Zakończyliśmy etap przygotowawczy i nareszcie weszliśmy pełną parą w czas działania.
Na początek dr Karol Ryż przeprowadził krótki wstęp, który miał za zadanie wprowadzić wszystkich w tematykę mostów extradosed, czyli nowego typu ustroju betonowego, pośredniego pomiędzy konstrukcjami belkowymi i podwieszonymi. Jest to pionierska gałąź mostownictwa, prężnie rozwijająca się i mająca szansę na stałe zagościć w pracowniach projektowych, dlatego myślę, że warto bliżej zaznajomić się z problematyką tego typu obiektów.
Z tego właśnie powodu przygotowałem prezentację „Mosty extradosed”, która pokrótce opowiadała o historii powstania tych konstrukcji, idei działania, rozwoju, a także o ogólnej charakterystyce i porównaniu ich do mostów, z których się wywodzą, czyli belkowych i podwieszonych. Ponadto, jak wiadomo najlepiej uczy się na przykładach, dlatego omówiłem kilka wyróżniających się i ciekawych obiektów tego typu, aby pokazać nowatorskie rozwiązania, jakie stosują projektanci na świecie, jak i w naszym kraju. Na koniec w formie wniosków postarałem się zebrać zalety i wady tego typu struktur, aby pokazać, gdzie znajdą one zastosowanie, a gdzie należy poszukiwać innych rozwiązań.
Z racji tego, że po zakończeniu prezentacji mieliśmy jeszcze trochę czasu, nasz opiekun zaproponował nam do wyboru dwa pokazy o tematyce związanej z Ameryką Południową, gdzie niedawno dr Ryż wybrał się na wyprawę mostową. Po krótkiej naradzie, więcej głosów otrzymała „Ziemia Ognista”, bo trzeba przyznać, że brzmi intrygująco. Ponadto mgr Kazimierz Piwowarczyk, który zaszczycił nas swoją obecnością, zwrócił nam uwagę, jak blisko tu do „Wody Ognistej” – to przekonało wszystkich od razu. Podczas prelekcji o „krańcu świata” mogliśmy usłyszeć interesujące informacje o tamtejszej faunie i florze, czy o nierdzennych autochtonach. Dodatkowo wszystko to okraszone było znakomitej jakości zdjęciami, które stały się już znakiem firmowym doktora.
Niestety wszystko co dobre kiedyś się kończy, dlatego i nasze zebranie dobiegło kresu z szybkością wolnego z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Na szczęście zaraz po Nowym Roku czeka nas kolejne spotkanie, a na nim jeszcze świeża prezentacja koleżanki Izy o analizie dynamicznej mostów. Zapraszamy!

Dawid Kisała

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania!

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Web Hosting Coupons