Most zwijany


fot. SNappa2006


Przechadzając się po Paddington Basin w Londynie możemy być świadkami ciekawego wydarzenia, które powtarza się co piątek w okolicach kanału Grand Union. Pozornie normalna stalowo-drewniana kładka, niczym gąsienica zwija się by przepuścić przepływające łódki.
Obiekt został zaprojektowany przez angielskiego architekta Thomasa Heatherwicka, który znany jest z rzeźby złożonej ze 180 kolców w Manchesterze, zwanej "B of the Bang". Całość została zmontowana w 2004 roku, a w 2005 wygrała prestiżową nagrodę British Structural Steel Design, stając się najbardziej charakterystycznym obiektem w tej części miasta.Ciekawy dokument o Thomasie Heatherwicku

Konstrukcja mostu na pierwszy rzut oka jest zwyczajną stalową kratownicą rozpiętości 12,0 m z dźwigarem o trójkątnych kształtach.
fot. Eric Gjerde

Całość złożona jest z ośmiu segmentów, które w poziomie chodnika połączone są zawiasami. Kluczowym bohaterem są tutaj jednak hydrauliczne tłoki, które ukryte są niczym kameleon w pionowych słupkach łączących pas górny kratownicy. Pozwalają one na zwinięcie konstrukcji, aż do momentu połączenia jej obu końców i stworzenia kształtu ośmiokąta o szerokości równej połowie rozpiętości po rozwinięciu.

Film pokazujący działanie mechanizmu kładki

Dawid Kisała
Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania!

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Web Hosting Coupons