Relacja z konkursu "wyKOMBinuj mOst 2012" - część I


Musicie wybaczyć nam pewien przestój, ale chyba sami rozumiecie - pierwsze sesja, później długo wyczekiwane wakacje/praca/praktyki (skreśl drogi Czytelniku niepotrzebne). Na szczęście w naszym Kole, jak w przyrodzie "nic nie ginie" i dwójka naszych wspaniałych członków zmobilizowała swoje siły i raczy nas sporą dawką ciekawych informacji z nad morza.
Dodatkowo jest to preludium do tego co czeka nas w zbliżającym się semestrze i roku, bo od dzisiaj ruszamy ponownie z pracami Koła Naukowego - zapraszamy wszystkich do wspólnej pracy, a także śledzenia naszych postępów!

Zapraszamy!

Dawid Kisała


W dniach 17-18 maja odbyła się piąta edycja konkursu klejenia mostów papierowych "wyKOMBinuj mOst 2012" organizowanego przez Koło Naukowe Mechaniki Budowli KoMBo działające przy Katedrze Mechaniki Budowli i Mostów Politechniki Gdańskiej. Do rywalizacji przystąpiły trzy trzyosobowe drużyny z naszego Koła.

Zgodnie z regulaminem konkursu każda z drużyn wykonała w ciągu 6 godzin most o rozpiętości 60 cm, według wcześniej przygotowanego i zatwierdzonego przez organizatorów projektu.  Do wykonania modelu można było się posłużyć 5 arkuszami brystolu, 2 tubkami kleju oraz dwustronną taśmą klejącą. Następnego dnia, po wyschnięciu kleju, odbyło się mierzenie i ważenie mostów. Po przejeździe po pomoście samochodu testowego o masie 2 kg modele obciążano w maszynie wytrzymałościowej Zwick. Siła przyłożona została w środku rozpiętości przęsła za pomocą kwadratowej stopki (10 x 10 cm), a pomiar siły trwał do uzyskania ugięcia 30 mm, bądź  zniszczenia elementu uniemożliwiającego dalszą pracę konstrukcji.
Warunkiem uczestnictwa w konkursie było wykonanie oraz dostarczenie projektu konstrukcji. Do zawodów zakwalifikowały się trzy zespoły z naszej Uczelni:

Drużyna "Imperfekcja" w składzie (od lewej): Aleksander Barton, Grzegorz Natonek, Jakub Kluza
Drużyna "Moment kratownicy" w składzie (od lewej): Michał Bialik, Joanna Rajska, Marek Mazur
Drużyna "Panowie Inżynierowie" w składzie (od lewej): Michał Kłys, Rafał Konopka, Łukasz Stasiak (byli tak zapracowani, że nie mieli czasu podnieść głów)

Przygotowania rozpoczęły się zaraz po zamieszczeniu na stronie Koła Naukowego Mechaniki Budowli KoMBo informacji o konkursie. Po uformowaniu się składów drużyn pojawiły się pierwsze pomysły i modele klejone w domach w wolnym czasie pomiędzy zajęciami (Joannie udało się 2 razy zasnąć podczas wycinania pasków na dźwigary;-)).
Koncepcje projektów naszych drużyn znacznie się od siebie różniły, toteż wewnętrzna rywalizacja była dosyć ciekawa i z niecierpliwością każdy oczekiwał na wyniki z maszyny wytrzymałościowej. Próbne obciążenia modeli zostały przeprowadzone w laboratorium Instytutu Materiałów i Konstrukcji Budowlanych dzięki uprzejmości Pana mgr inż. Stanisława Kańki – kierownika pracowni L-1. Wyniki nie były oszałamiające, ale dzięki badaniom każda z drużyn mogła wyciągnąć odpowiednie wnioski i wprowadzić poprawki w celu udoskonalenia swoich konstrukcji.
Godzina zero była coraz bliżej, a ostatnie dni przed konkursem były dla nas bardzo pracowite, gdyż oprócz prac nad modelami trzeba było zorganizować wyjazd do Gdańska, a w międzyczasie konsultować projekty uczelniane i uczęszczać na zajęcia. Dzięki dobrej współpracy i podziałowi obowiązków byliśmy gotowi do odjazdu. Konkurs rozpoczynał się rankiem 17 maja, toteż postanowiliśmy, że na miejsce dotrzemy dzień wcześniej, aby w pełni sił móc oddać się tej długo wyczekiwanej przez nas rywalizacji. W tym celu wyruszyliśmy o godzinie z 14:05 z Krakowa Głównego, aby po ponad dziewięciu fascynujących godzinach w PKP dotrzeć do stacji Gdańsk Główny. Po szczęśliwym wyjaśnieniu problemów dotyczących uprzednio zarezerwowanego noclegu (mieliśmy zarezerwowanych 9 miejsc noclegowych a po dotarciu na miejsce i 10 minutowym dobijaniu się do drzwi po godzinie 23:00  otworzyła nam Pani Svieta, która oznajmiła, że jest tylko 7 miejsc) udaliśmy się na wymarzony odpoczynek.

Ciąg dalszy nastąpi...

Zapraszamy też do naszej Galerii oraz facebook'a, gdzie możecie znaleźć więcej zdjęć z konkursu.

Joanna Rajska
Marek Mazur

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania!

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Web Hosting Coupons