Tokyo Gate Bridge, czyli Dinosaur Bridge


Nieraz już japońscy inżynierowie rzucali świat na kolana prezentując swoje dzieła w dziedzinie mostownictwa. Pokonując trudności jakich przysparza im natura, są w stanie zaprojektować wspaniałe budowle mogące oprzeć się silnej aktywności sejsmicznej. Jednym z ostatnich osiągnięć Japończyków jest Tokyo Gate Bridge, który oddany do użytku został w 2012 roku. Dzięki swemu nietypowemu wizerunkowi zyskał przydomek „Dinosaur Bridge” 
fot. Kumawo
Władze Tokio w walce o organizację mistrzostw olimpijskich w 2016 roku postanowiły rozładować nieco ruch w metropolii poprzez wybudowanie potężnego mostu w okolicach nabrzeża. Mimo iż Japonia musiała ustąpić Brazylii, inwestycja ta z pewnością nie zaszkodzi miastu. Lokalny rząd twierdzi że most wykazuje się przepustowością 32 000 pojazdów rocznie. Most został zaprojektowany jako konstrukcja dwu-wspornikowa. Dwa niezależnie pracujące, sztywne, kratowe wsporniki, połączone są ze sobą przegubowo podpartym przęsłem o długości 440 m. Swój kształt most zawdzięcza głównie dwóm warunkom postawionym przez ministerstwo: konstrukcja musi być na tyle wysoka by statki dokujące w porcie mogły swobodnie kursować, a jednocześnie na tyle niska by nie stwarzać zagrożenia dla samolotów obsługiwanych przez pobliskie lotnisko Haneda. 
fot. sanpoto
Całkowity koszt budowy mostu opiewa na 1.5 miliarda dolarów. Podczas realizacji projektu udało się osiągnąć znaczną redukcję kosztów dzięki wprowadzeniu nowych technologii. Przeszło 2,5-kilometrowy most, wykonany został jako stalowa konstrukcja hybrydowa. Do realizacji pomostu użyto stali o wysokiej wytrzymałości zmęczeniowej, która dawała zadowalające wyniki podczas dokładnych analiz MES, wykonywanych w fazie projektowania. Ponadto w konstrukcji została wykorzystana specjalnie dobrana stal o wysokiej granicy plastyczności przy tym nie wymagająca ogrzewania wstępnego przed spawaniem (przy tradycyjnej stali proces ten jest potrzebny w celu uniknięcia pęknięć spoin). Zastosowanie takich materiałów znacznie przyspiesza budowę. Co więcej, już przy projektowaniu daje to korzyści w postaci redukcji masy stali, a co za tym idzie zmniejszenie wymiarów fundamentu w wyniku mniejszych obciążeń pionowych. Wszystkie te zabiegi spowodowały również redukcję kosztów inwestycji. 
By chronić konstrukcję przed drganiami i siłami poziomymi występującymi w przypadku trzęsień ziemi, zastosowano połączenie dwóch typów łożysk. Pierwsze to łożysko ślizgowe z wykorzystaniem płyt, które przenoszą głównie siły pionowe, drugie z nich na bazie elastomeru, umiejscowione obok pierwszego (na zewnątrz podpory) zmniejszające w znacznej mierze drgania oraz redukujące siły poziome. Jak twierdzi inżynier Koki Hosaka, most zdoła wytrzymać trzęsienie ziemi , którego epicentrum znajdować się będzie bezpośrednio w Tokio. 
fot. Jukka Vuokko
Filary budowli posadowione są na stalowych rurach o niewielkich średnicach, wzajemnie ze sobą połączonych. Szczególnie trudne do zaprojektowania były połączenia rur, ze względu na aktywność sejsmiczną, lecz i z tym problemem Japończycy sprawnie sobie poradzili. W celu wzmocnienia fundamentów, rury zostały wypełnione zaprawą o wytrzymałości 40MPa, co pozwoliło na redukcję ich ilości. Całkowita waga konstrukcji to około 36 000 ton. Widoczne na dwóch pierwszych zdjęciach kratownice są całkowicie prefabrykowane. Do ich transportu na miejsce wbudowania użyto barki o masie 24 000 ton. Montaż odbywał się za pomocą trzech pływających żurawi. Jest to już czwarta inwestycja w Japonii, w której użyto tego typu sprzętu. 
fot. sanpoto
Głównym wykonawcą była znana firma Kawada Industries. Potrzebowali oni zaledwie dwóch lat do wzniesienia tak ogromnej konstrukcji nośnej mostu. Do oświetlenia mostu zastosowano lampy typu LED, czerpiące energię z baterii słonecznych. Na zakończenie jako ciekawostkę dodam, że most o niemalże identycznej konstrukcji był tematem czwartego etapu konkursu BBG 2012/2013 :) 

Bartłomiej UliaszPrześlij komentarz

Zapraszam do komentowania!

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Web Hosting Coupons