Most Patona

Na niechybnie zbliżający się koniec długiego weekendu polecam lekturę artykułu o Moście Patona. Mam nadzieję, że umili Wam ona ostatnie wolne dni. Sponsorem tej przyjemności jest Roman Mandryka! 
Jan Wędzicha

Dzisiaj chciałbym zapoznać Was z najbardziej znanymi mostami Ukrainy.

Most Patona
Widok na nocny most Patona (fot. Photographic.com.ua/gallery/city-and-architecture/most-patona-200189/)
Most Patona jest zlokalizowany w Kijowie na Dnieprze. Łączy Bulwar Drużby narodów z Rusanowskim masywem. Ten most jest najdłuższym mostem Kijowa i jednym z największych w Europie – jego długość wynosi 1543 m. 
Most Patona. Widok z Botaniki (fot. Photo.i.ua)
Most jest unikalnym z tego względu, że jest pierwszym na świecie całkowicie spawanym mostem. Konstrukcja mostu belkowa, belki główne o długości 58 i 57 m oraz wysokości 3,6 m. 
Konstrukcja mostu Patona (fot. Lifekiev.com/most-patona/)
Most 26-przęsłowy z kesonowymi podporami. Podczas montażu zostało wykonane 10668 m spawu. Szerokość jezdni wynosi 21 m. Idea wybudowania mostu całkowicie spawanego należała do inż. Jevhena Patona, kierownika Instytutu spawania i budownictwa mostowego. Podczas II Wojny Światowej wprowadził na zakładach produkujących czołgi system powierzchniowego hartowania indukcyjnego stali oraz metodę automatycznego spawania, w wyniku czego pracochłonność produkcji czołgów T-34 zmniejszyła się aż ośmiokrotnie! 
Ceremonia otwarcia mostu Patona (5 listopada 1953 roku) (fot. Photo.i.ua/user/2511354/150148/3652173/ 
Wznoszenie mostu zaczęło się jeszcze przed wojną, ale podczas jej trwania faszyści zniszczyli wszystkie podpory obiektu. Po wojnie stare podpory odnowiono i 5 listopada 1953 roku most został ukończony. Co ciekawe, do dziś na tym obiekcie nie było żadnych kapitalnych remontów. W tej chwili istnieje już projekt modernizacji mostu, po zrealizowaniu którego szerokość całkowita wzrośnie do 38 m. 

Roman MandrykaPrześlij komentarz

Zapraszam do komentowania!

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Web Hosting Coupons