Wycieczka na budowę wiaduktu KST Wielicka-Lipska


źródło: http://www.skyscrapercity.com/
Zgodnie z tym co zostało powiedziane na pierwszym spotkaniu koła naukowego, mamy zaszczyt zaprosić Was na wycieczkę na budowę jedynego na chwilę obecną wiaduktu o konstrukcji podwieszonej/extradosed w Krakowie. Planowane jest dwukrotne wejście na budowę: pierwsza grupa 10 osobowa we czwartek 4.12.2014, natomiast druga grupa (też 10-osobowa) w następny czwartek, czyli 12.11.2014. Zbiórka przed biurem budowy o godzinie 7:00. Należy zabrać ze sobą ciepłe ubranie i wygodne buty.

Obiektem, o którym mowa jest wiadukt wznoszony z myślą o linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju. Ma on na celu usprawnienie transportu szynowego poprzez połączenie ulicy Wielickiej z ulicą Lipską. Stanowi on jednocześnie przeprawę zapewniającą bezkolizyjne pokonanie linii kolejowych w okolicach stacji Kraków-Płaszów.

Zapisów możecie dokonać w formularzu >> ZAPISY <<

Obiekt ten jest ciekawy pod względem konstrukcyjnym. W ciągu obiektu znajdziemy rozwiązanie przeprawy typu "extradosed" oraz przęsło typu podwieszanego.

"Obiekt typu "extradosed" jest rozwiązaniem pośrednim pomiędzy konstrukcją belkową, a podwieszoną. Charakteryzuje się niskimi pylonami, które pełnią rolę dewiatorów i pozwalają na wyniesienie kabli sprężających ponad pomost. Dodatkowo, pozwala to na zwiększenie wysokości ramienia działania siły sprężającej, bez konieczności zwiększania wysokości przekroju poprzecznego dźwigara. Niższy pylon automatycznie zmniejsza również kąt nachylenia want, co skutkuje dodatkowym doprężeniem pomostu i objawia się korzystnym wyrównaniem momentów przęsłowych i podporowych, a także zmniejszeniem ugięć. "

Celem wycieczki jest zapoznanie się z konstrukcją obiektu "extradosed" oraz podwieszonego, także obejrzenie na własne oczy przebiegu budowy wiaduktu.

źródło: http://www.skyscrapercity.com/
 Aktualnie front robót jest daleko posunięty do przodu. Wszystkie pylony zostały już wybudowane i aktualnie wznoszony jest pomost o przekroju skrzynkowym metodą nawisową.

Generalnym wykonawcą obiektu jest firma MOTA-ENGIL Central Europe.

W przypadku pojawienia się nowych informacji będziecie informowani na bieżąco przez sms/e -maila.


Bartłomiej Uliasz

Publikowanie komentarza

Zapraszam do komentowania!

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Web Hosting Coupons