Most Wołgogradzki


Most Wołgogradzki jest obiektem samochodowym, jak sama nazwa wskazuje nad rzeką Wołga w Wołgogradzie. Znany też jest jako „Tańczący most” przez wypadek w 2010 roku. To jest jeden z największych obiektów rosyjskiej infrastruktury transportowej. Most ten odgrywa bardzo ważną rolę według opinii społecznościowej oraz interesów komercyjnych. Co ciekawe, budowa mostu była rozpoczęta w 1996 roku, lecz przez brak finansowania została rozciągnięta na długie lata, więc most został otwarty dopiero 10 października 2009 roku.
fot. CoverYourEyes
Co do konstrukcji obiektu, to jest to stalowy most belkowy. Długość całkowita to 1260 m, a szerokość mostu to 32 m (6 pasów ruchu).
fot. Klad_rnd
fot. Swerz
Przy pracach budowlanych oraz montażowych została użyta wyjątkowa konstrukcja filarów z konstrukcyjnym podziałem obciążeń pionowych i poziomych oraz budowa fundamentów bezpośrednich (które są z kolei oparte na palach) na poziomie zmiennego zwierciadła wody. To rozwiązanie techniczne pomogło znacznie zmniejszyć koszty oraz terminy robót przy wykonywaniu fundamentów pod filary.
Podczas realizacji mostu trzeba było zlikwidować sto domów prywatnych na obydwu brzegach.
fot. const_st
20 maja 2010 roku ruch przez obiekt został zatrzymany z powodu wiadomości o kołysaniu się konstrukcji. Ze słów świadków wiadomo, że amplituda drgań wynosiła około 1 metra. Zakładano, iż przez mocny wiatr doszło do rezonansu mostu z amplitudą drgań w płaszczyźnie pionowej około 50-60 cm. Na szczęście konstrukcja nie została uszkodzona.


W październiku 2011 roku zostały zakończone prace montażowe 20-tonowych tłumików, niezbędnych do tłumienia wyżej opisanych drgań.

Aliaksei Zayats


Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania!

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Web Hosting Coupons