Bridge Builder Game - Konkurs

WSTĘP

W mojej głowie już od dawna powstawał pomysł na zorganizowanie konkursu, w którym każdy miałby zbliżone szanse, bez względu na swój staż w mostownictwie. Tak zrodziła się idea, którą dzisiaj przekuwamy w rzeczywistość:

KONKURS NA PONTIFEXA MAXIMUSA 
W GRZE BRIDGE BUILDER

Areną na której przyjdzie wam się zmierzyć, będzie słynna swego czasu gra Bridge Builder, która charakteryzuje się prostotą i dużą grywalnością. Zasady są proste: zbuduj najtańszy most, który wytrzyma przejazd pociągu.

O GRZE

Gra Bridge Builder została stworzona przez Alexa Austina z Chronic Logic, a całość opiera się na banalnym i genialnym w swojej prostocie pomyśle - wybuduj jak najtańszy most umożliwiający przeprawę pojazdu na drugą stronę przeszkody. Każdy element mostu kosztuje 100$, a budżet jest dodatkowo ograniczony.
Podstawową wersję gry możesz pobrać ze strony http://www.crypticsea.com/bridgebuilding/index.html.

INSTALACJA I URUCHOMIENIE

Pewnie już zauważyłeś, że poniżej umieściłem kilka punktów co zrobić, aby wszystko działało. Niech Cię nie przeraża ich ilość, bo wszystkie te podpunkty są dosyć intuicyjne i ich wykonanie zajmie jakieś 5 minut, jeśli w tym czasie będziesz dodatkowo robił sobie kanapkę (zachęcam jednak przeczytać najpierw całość do końca, a dopiero potem wykonać algorytm, bo cześć istotnych informacji znajduje się troszkę niżej). Żeby tworzenie naszej konstrukcji było bardziej przyjazne będziemy używać nowszej wersji Bridge Buildera - Bridge Builder Game.

Do dzieła!
 1. Pobierz plik z instalacją gry Bridge Builder Game i zainstaluj uruchamiając ściągnięty plik "bbgsetup.exe"
 2. Otwórz folder w którym zainstalowałeś grę, po czym w folderze "level" utwórz nowy folder np. "03-Kolo".
 3. Pobierz plik z konkursowym mostem (powinien mieć rozszerzenie *.bgl lub *.lvl) i skopiuj go do folderu, który właśnie utworzyłeś (np. "03-Kolo").
 4. Uruchom grę i wejdź w "Load level". Powinieneś zobaczyć po lewej stronie swój folder "03-Kolo", a po kliknięciu w niego również nazwę naszego konkursowego levela (np. BBG-1). Kliknij go i już możesz grać!
 5. Jeżeli jesteś zadowolony ze swojego rozwiązania, zapisz go naciskając na "File". Wpisz nazwę do 12 podstawowych znaków, a następnie kliknij "Save" Twój most zostanie zachowany w folderze z grą z rozszerzeniem *.bgb. Właśnie ten plik musisz przesłać do nas. Jak to zrobić poprawnie? Dowiesz się trochę dalej.
 6. Jeżeli chciałbyś edytować swoje rozwiązanie, zawsze możesz zrobić to, klikając po uruchomieniu gry w "Load bridge". Jeżeli plik Twojego mostu znajduje się w folderze gry, to będziesz mógł go uruchomić i poprawić, po czym ponownie zapisać.
UWAGA! Jeżeli zainstalowałeś grę na domyślnym dysku C:/, to jeżeli chcesz zapisać swoje rozwiązanie, musisz uruchomić grę na prawach administratora, czyli kliknąć na ikonę gry i wybrać "Uruchom jako administrator". Plik będzie zachowany w folderze instalacyjnym gry. Pamiętaj jednak, że Twoja nazwa może mieć do 12 znaków.

PORADY

Może wydawać się to dla niektórych zaskakujące, ale w końcu przydadzą się wiadomości z mechaniki budowli oraz wytrzymałości materiałów. 
 1. Przede wszystkim, żeby most zachował stabilność, powinien składać się z "trójkątów", a dodatkowo powinniśmy dążyć do tego, aby były one jak największe.
 2. Zawsze używaj analizy naprężeń, żeby zobaczyć, które pręty są najbardziej wytężone.
 3. Staraj się rozłożyć obciążenie na jak najwięcej belek. W tym celu dąż do budowy konstrukcji o kształcie łuku.
 4. Gdy już uda Ci się przeprowadzić pociąg na drugą stronę przeprawy, spróbuj "odchudzić" rozwiązanie i usunąć jakieś pręty, aby konstrukcja była jeszcze tańsza. Często niepotrzebne jest podwójne skratowanie i wystarcza jeden element.
 5. Więcej porad z rysunkami na stornie  http://www.bridgebuilder-game.com/ w zakładce Tips.
 6. W opcjach możesz zmienić domyślną rozdzielczość gry, a także zmienić sposób uruchamiania na pełny ekran.
 7. Korzystaj ze skrótów klawiaturowych - oszczędzi to dużo Twojego czasu!

ZASADY

 1. Przejeżdżający pojazd może wywołać dowolne naprężenia, ale żaden pręt nie może pęknąć.
 2. Pojazd nie może dotknąć wody.
 3. Pojazd w czasie oceny rozwiązań, będzie uruchomiony na prędkości przejazdu "Fast".
 4. Na ekranie musi pojawić się napis "Test passed".
 5. Wygrywa najtańszy most przesłany w czasie wyznaczonym na rozwiązanie. Jeżeli dwa różne rozwiązania będą tej samej wartości, to wygrywa osoba, która wcześniej przysłała maila z plikiem swojego mostu.
 6. Można przesłać tylko jedno rozwiązanie.
 7. Chcemy uniknąć sytuacji, gdy ktoś przysłał rozwiązanie, ale w jakiś tajemniczych okolicznościach zaginęło. Dlatego na każdego maila prześlemy krótką odpowiedź o odebraniu rozwiązania. Jeżeli nie otrzymacie go wciągu dwóch dni od nadania, spróbujcie ponowić wysłanie.
 8. Zadanie do rozwiązania będzie publikowane w poniedziałek na naszej stronie i facebooku. Na przysłanie swoich odpowiedzi macie czas do soboty tego samego tygodnia do godziny 23:59:59.
 9. Będziemy starać się publikować zagadki co tydzień, ale z różnych względów może być to niemożliwe. 
 10. Ostateczny głos w kwestiach spornych ma komisja złożona z mojej osoby i zdrowego rozsądku - taka furtka bezpieczeństwa jest z tego względu, że jest to pierwsze takie nasze przedsięwzięcie i mogą wystąpić jakieś nieprzewidziane i nieujęte w regulaminie sytuacje. Jeżeli jednak ktoś nie chciałby nadal zgodzić się na rozwiązanie przeze mnie zaproponowane, to decyzje co zrobić z tym fantem, podejmą wszyscy członkowie Koła w głosowaniu na najbliższym spotkaniu.

RANKING

Liczba punktów za zajęte miejsce jest zaczerpnięta z punktacji pucharu świata w skokach narciarskich i prezentuje się następująco: 
 1. miejsce - 100 pkt i możliwe nagrody rzeczowe:)
 2. miejsce - 80 pkt
 3. miejsce - 60 pkt
 4. miejsce - 50 pkt
 5. miejsce - 45 pkt
 6. miejsce - 40 pkt
 7. miejsce - 36 pkt
 8. miejsce - 32 pkt
 9. miejsce - 29 pkt
 10. miejsce - 26 pkt.
Jeżeli pomysł się przyjmie, to będę sumował wyniki z poszczególnych konkursów i stworzymy ranking najlepszych budowlańców ze wszystkich zorganizowanych zawodów.

MAPY

W tym miejscu będę zamieszczał zadania na każdy kolejny tydzień zmagań. Jeżeli chcesz pobrać plik, naciśnij na link, a następnie wybierz Plik oraz Pobierz.
 1. BBG-TEST - etap testowy, który możecie sobie rozwiązać w ramach ćwiczenia i nie będzie on oceniany. Macie zbudować most tańszy niż 7500$. Im mniej tym lepiej!

WYNIKI

Swoje konstrukcje przysyłajcie na naszego maila knkmpk@gmail.com stosując wzór:
 • TEMAT: BBG-X_Imię i Nazwisko (lub pseudonim)_koszt mostu (X - to numer konkursu np. BBG-1)
 • W treści maila możecie podać dokładniejsze dane, które umieścimy w liście rankingowej np. grupa, rok studiów, itp.
 • W załączniku prześlijcie nam waszą propozycję rozwiązania.
 • Wyniki umieścimy na naszej stronie oraz na facebooku.

NAGRODY

Pewnie chcielibyście tutaj przeczytać, że nagrodą są praktyki w firmie SKANSKA, ale nie ma tak dobrze...  (do czasu:P). Na razie możemy zapewnić chwałę zwycięscy i wypisanie nazwiska lub pseudonimu na niezwykle prestiżowej liście która będzie widnieć na naszej stronie. Ponadto jeżeli uda nam się zorganizować jakieś nagrody to będziemy je na bieżąco przekazywać zwycięzcom - na razie mamy na stanie kilka egzemplarzy czasopisma MOSTY, które otrzymają zwycięscy z poszczególnych tygodni. W przyszłości może uda się zorganizować coś więcej, ale wszystko uzależnione jest też od tego, czy konkurs wam się spodoba. Wtedy może nawet pojawiłby się jakiś sponsor.

NA KONIEC

 1. Zapraszamy do dyskusji na wszelkie tematy dotyczące Bridge Buildera. Może macie jakieś pomysły, a może porady co do najlepszego rozwiązania. Wszystko to piszcie na facebooku lub w mailach.
 2. Możecie również przysyłać propozycje własnych etapów, jednak wtedy autor nie będzie mógł brać udziału w rozwiązywaniu, ale na pocieszenie otrzyma 40 punktów.
 3. Jeżeli coś nie działa, coś wam się nie podoba, zauważyliście jakiegoś buga... Piszcie!

Dawid Kisała

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania!

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Web Hosting Coupons