Tokyo "Godzilla" Gate Bridge


fot. sinkdd


Tokyo Gate Bridge to kratownicowy most w Kõtõ w Japonii otwarty 12 lutego 2012, który powstał pochłaniając 1,45 mld dolarów i 36000 ton materiałów. Cała konstrukcja została wybudowana, aby chociaż częściowo rozwiązać problem ogromnych korków w stolicy kraju „kwitnącej wiśni”. Swój pseudonim, czyli „Dino” lub „Godzilla” zawdzięcza oczywiście swojej nietypowej strukturze, która przypomina z wyglądu prehistorycznego stwora, ze względu na kształt w pobliżu podpór, gdzie kratownica została uformowana „zetowo”. Wszystko to tworzy wrażenie, jakby dwa dinozaury stały naprzeciw siebie i spoglądały w swoim kierunku. Należy tutaj również zwrócić uwagę na środkowe przęsło, w którym nie zastosowano żadnych wzmocnień w postaci kratownicy, co podyktowane było rozkładem momentów zginających w tym układzie ciągłym. 

fot. HAMACHI!

Całość wznosi się 54,6 m ponad powierzchnią wody. Podyktowane było to zwiększeniem skrajni dla przepływających statków, co dodatkowo wymagało ukształtowania niwelety w łuk. Dzięki temu jeszcze bardziej poprawiono parametry istotne z punktu widzenia żeglugi.
Cała konstrukcja mierzy 2,9 km, a w przekroju poprzecznym mieści po 4 pasy w każdą stronę oraz chodniki umożliwiające podziwianie widoków na Tokyo. Jak każda znacząca konstrukcja w Japonii, również i ta została zaprojektowana w sposób umożliwiający przeciwstawienie się trzęsieniom ziemi. Co do estetyki samego rozwiązania zdania są mocno podzielone, jedni wychwalają, inny natomiast uważają, że oszpeca miasto. Jednak trzymając się zasady mediów – „nieważne co mówią, ważne, że mówią” – można powiedzieć, że jest to udany projekt, który przyciągnął masy ciekawskich, co można zobaczyć na załączonym obrazku.

fot. T.Kiya

Dla ciekawskich polecam również filmy o tym obiekcie:
Dawid Kisała

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania!

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Web Hosting Coupons