Most Mojżesza - Joanna Rajska

Bardzo się ucieszyłem sprawdzając dzisiaj rano maila. W skrzynce widniała wiadomość od Asi, która przysłała nam artykuł, który możecie przeczytać poniżej. Cieszy mnie tak szybki odzew i mam nadzieję, że inni również postanowią spróbować swoich sił!

"PODWODNY" MOST MOJŻESZA

fot. ktom17

Jeśli chcielibyście przez moment poczuć się jak Mojżesz, przemierzający Morze Czerwone, zapraszam do holenderskiego Fort de Roovere. Tamtejsi inżynierowe nie dokonali co prawda cudownego rozstąpienia wód błotnistej fosy, jednakże udało im się stworzyć swego rodzaju cudo architektoniczne.


„Zatopiona” kładka umożliwia dostęp do powstałego na początku XVIII wieku fortu, zbudowanego w celu obrony przed napadami Francuzów i Hiszpanów. Zaprojektowana w sposób nie zakłócający oryginalnego charakteru zabytkowej budowli, sama stała się nie lada atrakcją turystyczną.

Most Mojżesza dopasowano do terenu tak, aby z daleka był praktycznie niewidocznym, co uzyskano dzięki poprowadzeniu najwyższej krawędzi mostu na poziomie otaczającego terenu i względnie stałego poziomu wody.


Dzieło RO and AD Architecture wykonane zostało z drewna Accoya , stanowiącego alternatywę dla gatunków egzotycznych drewna. Twórcy Accoya Wood stosując nietoksyczny proces acetylacji polepszyli właściwości fizyczne drewna, takie jak twardość, ale także odporność na wilgoć i wysoką temperaturę. Odporne na próchnicę i grzyby drewno stało się idealnym materiałem na ściany zewnętrzne mostu Mojżesza.
Przejście po tym moście musi niewątpliwie dostarczać wielu emocji. Niektórzy zastanawiają się jednak, czy ten efektowny obiekt, będzie dalej pełnił swoją rolę np. podczas wzmożonych opadów deszczu i nie zostanie zwyczajnie zalany. Sceptycy sugerują, iż jedyną zaletą tego mostu może okazać się wtedy to, że nie można z niego spaść:-)

PS: Postanowiłem poszperać w sieci i sprawdzić co się dzieje na tę okazję:


Joanna Rajska

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania!

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Web Hosting Coupons