The Twist Bridge

W chwili bezproduktywnego przeglądania dobrze wszystkim znanej strony z obrazkami, natknąłem się na ciekawy przypadek wykorzystania kreatywnego myślenia w projektowaniu obiektów mostowych. Oto budowla, która zwróciła moją uwagę:


Po krótkim śledztwie którego dokonałem, okazało się, że jest to The Vlaardingse Vaart Bridge nazywany również The Twist Bridge. Obiekt ten o rozpiętości 45 m pełni funkcję kładki dla pieszych i rowerzystów, a znajduję się w mieście Vlaardingen, które ulokowane jest w zachodnich przedmieściach Rotterdamu.


Pokonywaną przeszkodą jest kanał pomiędzy dwoma mieszkalnymi dzielnicami na przedmieściach. Jego okolice stanowią tereny zielone, toteż głównym celem budowy było podniesienie poziomu atrakcyjności wypoczynku w tym obszarze.

fot. Theo Lagendijk

Pomijając aspekty estetyczne i architektoniczne moją największą ciekawość wzbudziła sama konstrukcja. Okazuje się, iż kładka została wykonana z czterystu kwadratowych, stalowych rur. Zostały one ze sobą zespawane, a następnie ocynkowane oraz finalnie pomalowane na czerwono. Przekrój jest prostokątem, który skręca się pod kątem 90 stopni wzdłuż obiektu. Całość była prefabrykowana w tymczasowo wykonanej hali. Za pomocą wozów transportowych i dźwigów, kładka została zamontowana w docelowym miejscu z dokładnością do milimetrów. 

fot. Theo Lagendijk

Mocny trójwymiarowy charakter kratownicy jest nie tylko ekspresyjnym wyrazem nowoczesnego projektowania, bo dodatkowo skręcający się przekrój z kwadratowych rur stalowych, doskonale tłumi drgania wywołane przez rowerzystów, dzięki czemu konstrukcja łączy funkcjonalność i innowacyjną, niebanalną formę. Kładka została oddana do użytku w kwietniu 2009 roku. Projekt był jednym z trzech, które trafiły do finału konkursu w kategorii organizacji „Najlepszej przestrzeni publicznej” organizowanego przez Dutch Design Awards. 

fot. Theo Lagendijk

Jak widać nawet chwila marnowania czasu na przeglądanie internetu i zupełny przypadek, może dostarczyć ciekawego przykładu, który daje nam możliwość rozwoju kreatywnego myślenia i ukazuje ciekawy sposób zaprojektowania obiektu. 


Marek Mazur

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania!

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Web Hosting Coupons