Most samobójców


fot. Anirudh Koul


Każdy słyszał o moście Golden Gate, jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że obiekt ten szczyci się również mniej znanym rekordem. Jest to miejsce w którym najwięcej osób popełniło samobójstwo. Temat jest szczególnie trudny i kontrowersyjny, jednak myślę, że czasem warto dowiedzieć się czegoś ponad suchą wiedzę teoretyczną i zagłębić się w tak traumatyczne zagadnienia. Dlatego nie zachęcam do czytania dalej, niech każdy sam zdecyduje.


Pomost znajduje się około 75 m ponad powierzchnią wody – daje to 4 ostatnie sekundy życia…

Większość osób ginie na skutek kontaktu z taflą wody. Ci którzy przeżyją uderzenie, tonął lub umierają ze względu na hipotermię, bo woda ma tam około 8oC. Bardzo niewielu ma drugą szansę. Przypadki takie zdarzają się statystycznie raz na dwa tygodnie i najczęściej mają miejsce od strony zatoki. Do tej pory zanotowano ponad 2000 prób z czego około 98 % zakończyło się śmiercią. 

"Mapa samobójców" - jeffmillner.com

Ci którzy przeżyli skakali z nogami skierowanymi w dół pod dość małym kątem doznając i tak wielu złamań. Pierwsza osoba, która zdecydowała się na ten desperacki krok, skoczyła z mostu dziesięć tygodni po jego otwarciu w 1937 roku i do dzisiaj utrzymuje się ten straszliwy trend.

Władze nie pozostają bierne w działaniach, aby przeciwdziałać temu stanowi rzeczy. Po pierwsze wzdłuż całego mostu można znaleźć numery telefonów zaufania, a także aparaty telefoniczne umożliwiające kontakt do organizacji zajmujących się pomocą osobom z problemami.

Tabliczka ostrzegawcza - fot. David Corby

Ponadto most jest zamknięty dla przechodniów w nocy, jednak prawo nie ma zbyt dużego sensu, ponieważ wjazd na obiekt mają osoby na rowerze. Zamontowanie specjalnych barier, które uniemożliwiłby ten proceder, zostało zablokowane przez kłopoty konstrukcyjne, wysokie koszty i sprzeciw opinii publicznej. W 2008 roku została przegłosowana decyzja o zamontowaniu stalowej siatki pokrytej plastikiem, o szerokości 6 m z każdej strony mostu. Jednak koszty oszacowano na około 40-50 milionów dolarów i jak na razie nie znaleziono odpowiednich funduszy.

fot. frontendeveloper.com

Powstało wiele filmów na ten temat, część uważana jest za mocno kontrowersyjne, jednak mimo wszystko polecam zobaczyć chociażby ten dokument:

Film dokumentalny o "moście samobójców"


Dawid Kisała

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania!

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Web Hosting Coupons