Relacja z drugiego spotkania Koła!


W poniedziałek 12 listopada 2012 roku o godzinie 18:15 odbyło się już drugie w tym semestrze spotkanie naszego koła. Frekwencja dopisała znakomicie, przybyło aż 45 głodnych wiedzy i gotowych do współpracy studentów. Jak wcześniej można było wyczytać z plakatów wiszących na Politechnice, punktem głównym programu miało być wystąpienie gościa specjalnego dr inż. Marka Pańtaka, który zechciał podzielić się z nami swoją wiedzą, dotyczącą dynamiki kładek dla pieszych.
Wypełniona słuchaczami sala C na SJO
Spotkanie otworzył przewodniczący Dawid Kisała, oddając po słowie wstępu głos swojemu zastępcy Markowi Mazurowi, który przygotował prezentację pokazującą jak wyglądała działalność koła od ostatniego spotkania. Trzeba przyznać, że od tamtego czasu przybyło nam sporo skorych do działania sympatyków. Stronę internetową koła odwiedza coraz więcej osób, rośnie również ilość kliknięć "Lubię to!" na facebook'owym fanepage'u. Na naszego maila przychodzą ciągle nowe artykuły, przybyło kilku redaktorów, niektórzy nawet zaczęli publikować serie cykliczne, które regularnie będą się pojawiać na naszym blogu. Od ostatniego spotkania ruszyły dwa organizowane przez koło konkursy: Bridge Building oraz Konkurs Krzyżówkowy, które cieszą się sporym zainteresowaniem. Członkowie koła mieli również szansę wziąć udział w kolejnym już szkoleniu Związku Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej, dotyczącym diagnostyki betonowych obiektów mostowych. Następnie Marek przedstawił plany działalności koła na najbliższy okres, a są to między innymi: kolejne artykuły cykliczne, szkolenie Autodesk, wycieczka z firmą Skanska, udział w konkursach mostów papierowych oraz stalowych, stworzenie limitowanej serii koszulek koła, udział w konferencjach kół naukowych i wiele innych ciekawych pomysłów, przy których realizacji wasza pomoc będzie mile widziana.
Marek Mazur i jego prezentacja
Po prezentacji przyszła pora na meritum spotkania, czyli gościa specjalnego dr inż. Marka Pańtaka i jego wykład dotyczący dynamiki kładek dla pieszych. Doktor zaczął od zaprezentowania najbardziej widowiskowych, pod względem architektonicznym, przykładów kładek z całego świata. Podkreślił on jak ważne jest poczucie estetyki, oraz zwrócił uwagę na konieczność wzajemnej współpracy architektów i inżynierów, przy projektowaniu tychże obiektów. Kładki dla pieszych dają projektantowi o wiele większą swobodę w kształtowaniu formy niż inne obiekty mostowe. Łagodniejsze są wymagania dotyczące promieni łuków poziomych i pionowych oraz spadków.
Gość specjalny spotkania dr inż. Marek Pańtak
Ważnym czynnikiem jaki wpłynął na projektowanie kładek w ostatnich latach, jest rozwój technologii materiałów. Dzięki postępom w tej dziedzinie buduje się kładki coraz lżejsze oraz smuklejsze. Mają na to również wpływ obciążenia, które są o wiele mniejsze niż w przypadku drogowych czy kolejowych obiektów mostowych. Wszystko to sprawia, że tradycyjna analiza statyczna w projektowaniu kładek stała się w wielu przypadkach niewystarczająca i trzeba było posłużyć się analizą dynamiczną, którą w uogólnieniu omówił dr inż. Marek Pańtak.
Nawet z ostatnich ławek wszystko było widać wyśmienicie
Dowiedzieliśmy się że ruch pieszych oprócz drgań pionowych wzbudza również drgania poprzeczne oraz podłużne. Ponadto zwarty tłum pieszych o ograniczonej swobodzie ruchowej ma tendencje to synchronizowania swoich kroków, co z punktu widzenia dynamiki jest bardzo groźną dla obiektu okolicznością. Innym niebezpiecznym zjawiskiem jest rezonans, mający miejsce kiedy częstotliwość drgań wzbudzonych jest równa częstotliwości drgań własnych konstrukcji. Aby niwelować rezonans na istniejących (i nie tylko) konstrukcjach można zastosować specjalnie dostrajane tłumiki, będące niczym innym jak dodatkową masą podwieszoną sprężyście do konstrukcji.
Doktor tłumaczy jak przemieszcza się środek ciężkości podczas chodu człowieka
Po zakończeniu oficjalnej części spotkania, wszyscy chętni udali się na skromną integrację przy napoju niskoprocentowym, do znanego każdemu studentowi Politechniki, klubu "Dziekanat". Oprócz wspomnianej integracji znalazł się też czas, żeby w luźniejszej atmosferze przedyskutować oraz dopracować wszelkie pomysły związane z działalnością koła. Wszystkim uczestnikom spotkania dziękujemy za przybycie i liczymy na chęć nawiązania współpracy z waszej strony. Do zobaczenia na kolejnym spotkaniu!

Jan Wędzicha


Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania!

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Web Hosting Coupons