Drugi etap konkursu Bridge Building GameBudowana przez nas linia kolejowa właśnie trafiła na kolejną przeszkodę – głęboką dolinę z przebiegającą przez nią rzeką. Aby ją pokonać, musimy zaprojektować i wybudować długą estakadę. Nasza przeprawa ma zaplanowane podpory na początku i na końcu doliny oraz w dowolnym punkcie na dnie doliny. Okazało się również, że pewne organizacje ekologiczne zauważyły, iż „przez dolinę przebiegają ważne szlaki migracyjne wilka pospolitego (Canis lupus lupus) oraz jelenia szlachetnego (Cereus elaphus)”, w związku z czym nakazały Inwestorowi maksymalne ograniczenie liczby podpór w dolinie. Po długich i burzliwych dyskusjach obie strony zgodziły się na umieszczenie w dolinie maksymalnie dwóch podpór, co skutkuje koniecznością budowy obiektu trójprzęsłowego. Dodatkowo w umowie pojawił się zapis, iż w przypadku niedotrzymania uzgodnionego warunku Inwestor będzie zobowiązany uiścić karę w wysokości 1000 $. 

Inwestor jak zawsze ma ograniczone środki finansowe, w związku z tym spośród wszystkich zaproponowanych projektów do budowy zostanie wybrany najtańszy (cena=ilość punktów), z zaznaczeniem, że w przypadku zwiększenia ilości podpór do końcowej ceny doliczona zostanie przewidziana opłata na rzecz organizacji ekologicznych. 

Podsumowując: W tym tygodniu będziemy budowali długą trójprzęsłową* estakadę. Jeżeli nasz obiekt będzie miał większą ilość przęseł, do wyniku zostaje doliczony „bonus” 1000$. Wygrywa obiekt najtańszy. 

UWAGA! Może się okazać, że pomimo kary nasz most będzie tańszy niż oryginalnie, warto więc sprawdzić różne przypadki:). 

* Przęsło – element konstrukcyjny łączący dwie podpory. Nie ma znaczenia szerokość podpór. N-przęsłowy most ma N+1 podpór. 
Etap można pobrać stąd. Na rozwiązania czekam do soboty (10.11.2012) do północy. 

Życzę powodzenia i jak zawsze czekam na ciekawe rozwiązania! 

Adrian Defus


5 komentarzy

Sławek Mocha pisze...

Z ilu, maksymalnie, punktów podparcia składa się jedna podpora? Można zrobić masywną podporę na dwóch punktach podparcia i nie jestem pewien czy zostanie to policzone jako pojedynczy filar.

BBG - AD pisze...

Też się nad tym zastanawiałem, ale doszedłem do wniosku, że można użyć nawet mega filarów z czterech punktów podparcia jeżeli całość stanowi jedną podporę. Pytanie czy jest to ekonomiczne :)

Bartosz Elmerych pisze...

A co jeśli podpora podparta jest niekolejnymi punktami, tylko np. 1,3 i dopiero wyżej tworzy całość? Jak coś takiego będzie liczone?

BBG - AD pisze...

Zależy od konkretnego przypadku, możesz wysłać i po sprawdzeniu tego rozwiązania mogę zadecydować czy to ma 3 przęsła czy więcej bez uwzględniania go do ostatecznego rankingu

Bartosz Elmerych pisze...

Pojawił się już inny koncept. Pozdrawiam ;)

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania!

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Web Hosting Coupons