Mosty metalowe – most wiszący Clifton Suspension


Kiedy w Polsce trwało jeszcze powstanie styczniowe, w Anglii nad rzeką Avon, właśnie otwierano most Clifton Suspension. Wydarzenia tego niestety nie doczekał już główny projektant mostu Isambad Kingdom Brunel, a szkoda, bo obecnie jest to wizytówka Bristolu i zabytek klasy pierwszej.
fot. damo1977
HISTORIA

Historia mostu może zaciekawić. Istniejący i funkcjonujący do dziś most Clifton był budowany w latach 1836-1864 czyli prawie 30 lat, oczywiście z przerwami (skąd my to znamy...). Pomysł na budowę mostu powstał w połowie XVIII wieku w głowie Williama Wicka, który w testamencie wyraził chęć połączenia kamiennym mostem przedmieście Bristolu z wsią Leigh Woods w Somerset. Zostawił na ten cel 1000 funtów, co nie było kwotą oszałamiającą, ale od czegoś trzeba zacząć. Po zdobyciu reszty pieniędzy i powstrzymaniu zamieszek, budowę rozpoczęto w 1936 roku. Fundusze szybko się skończyły, powstały jedynie kamienne wsporniki. Reszta, decyzją parlamentu, miała być wykonana jako konstrukcja stalowa.
fot. rbrwr
Budowa na dobre rozpoczęła się dopiero po śmierci konstruktora w 1862 roku. Most miał być hołdem dla zmarłego inżyniera. Do budowy wykorzystano łańcuchy ze zburzonego mostu zwodzonego na Tamizie, zmieniono projekt konstrukcji na solidniejszy, zastosowano potrójny łańcuch zamiast podwójnego, platformę wykonano wyższą i szerszą. W późniejszych latach konstrukcję drewnianą nawierzchni zamieniono na asfaltową.
fot. D W S
fot. Bryn_S
KONSTRUKCJA

O jakości wykonania mostu świadczy fakt, że w ciągu 150 lat nie dokonano żadnego remontu kapitalnego. Konstrukcję stanowią dwa pylony (z których jeden osiąga 26 metrów wysokości) z konstrukcjami łożyskowymi na szczycie do amortyzowania sił. To na nich zawieszony jest most. Po obu stronach obiekt podtrzymują trzy niezależne stalowe łańcuchy. Przenoszą one obciążenia powstające podczas ruchu pojazdów. Jezdnia natomiast zawieszona jest na 162 stalowych prętach.

Inne szczegóły:
  • Długość: 414 m
  • Liczba przęseł: 3 (główne przęsło ma rozpiętość 214 m)
  • Wysokość: 75 m powyżej poziomu wody
  • Waga: 1500 ton
fot. D W S
Obecnie z mostu korzysta około 12000 pojazdów dziennie. Dopuszczalna ich waga to 4 tony. Od samochodów pobierana jest opłata, a piesi przechodzą za darmo.
fot. Joe Dunckley
Z czego znany jest most?

W 1979 roku oddano z niego pierwszy udokumentowany skok na bungee. Niestety niektórzy woleli skakać bez zabezpieczenia. W latach 1974-1983 samobójstwo popełniło 127 osób. Stąd związane z tym powiedzenie, popularne w południowo-zachodniej Anglii. Jeżeli ktoś Ci powie "You should jump down The Clifton Bridge" to znaczy, że Twoja sytuacja nie jest za ciekawa...

Wojciech Jachym


1 komentarz

moni.ka pisze...

Z którego miejsca widokowego najlepiej jest zobaczyć most?

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania!

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Web Hosting Coupons