Wyniki pierwszego etapu konkursu Bridge Building Game



Wczoraj w nocy zakończył się pierwszy etap konkursu Bridge Building Game 2012/2013. Zadaniem było wybudowanie mostu o rozpiętości 8 segmentów i o schemacie statycznym belki wolnopodpartej. Aby utrudnić rozwiązanie, złośliwie wprowadziłem dodatkowe punkty zaczepienia na każdym brzegu. W celu otrzymania zadanego schematu statycznego należało wykorzystać tylko po JEDNYM punkcie na każdym brzegu – tylko wtedy nasza konstrukcja miała zapewniony swobodny obrót w podporze. W przypadku wykorzystania obu podparć, zmienialiśmy niestety naszą podporę z przegubowej na utwierdzoną. Z zadaniem odpowiedniego doboru schematu statycznego poradziło sobie tylko 26 % wszystkich uczestników – dlatego też, aby nikt się nie zniechęcał, od przyszłego etapu będzie to przebiegało w inny sposób, ale o tym w poniedziałek. 
Zwycięzcą pierwszego etapu został tradycyjnie Tomek Lisańczuk. Mimo, że jego konstrukcja nie była najtańsza, to przez zastosowanie zadanego schematu nie dostał „bonusu” i otrzymał najmniej punktów ze wszystkich. Najtańszy most wybudował w tym etapie Aleksander Cena, ale wystarczyło to tylko na zajęcie czwartego miejsca. 
Chciałbym jeszcze zwrócić uwagę na pewną sprawę, która pojawiła się w momencie otrzymania przeze mnie wyników: wśród przesłanych rozwiązań znajdują się dwa o takiej samej cenie, takiej samej konstrukcji i wysłane praktycznie w tym samym momencie. Ze względu na to, że nie było to uwzględnione w regulaminie, wyjątkowo w tym etapie zaakceptowałem ten przypadek. Jednak, aby zabezpieczyć się na przyszłość przed wykonywaniem tych samych konstrukcji przez kilka osób, dodałem nowy punkt do naszego regulaminu: 
  • W przypadku otrzymania dwóch rozwiązań o identycznej (lub bardzo podobnej*) konstrukcji, osoba, która wysłała swoje rozwiązanie później, otrzyma powiadomienie o zaistniałej sytuacji i będzie musiała przesłać inną konstrukcję. 
  • Bardzo podobna – np. przesuniemy jakiś węzeł o jedną czy kilka kratek w bok 
Wszystkie wyniki pierwszego etapu znajdują się w tabeli poniżej:
Dokładne rozwiązanie każdego z uczestników można zobaczyć poniżej (zgodnie z zajętym miejscem):
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wszystkie rozwiązania można też pobrać stąd i oglądnąć bezpośrednio w grze (musicie kliknąć na "Plik" i "Pobierz").

Po pierwszym etapie ranking generalny prezentuje się następująco:
Na koniec w ramach ciekawostki, poniższy wykres pokazuje w jakie dni otrzymywałem Wasze rozwiązania. Największa ilość, jak zawsze w ostatni dzień, czyli po studencku:)
I jeszcze wykres pokazujący jak uczestnicy z danego roku studiów radzili sobie ze statyką. Tak jak przewidywałem osoby, które jeszcze nie miały na studiach kontaktu z mechaniką nie miały prawa poradzić sobie z zadanym schematem. Dlatego też przyszłe etapy będą przebiegały na zasadzie „Most, który właśnie budujesz to (…)”.
Następny etap już w poniedziałek! Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału oraz zachęcenia do tego Waszych koleżanek i kolegów! 

Adrian Defus


1 komentarz

Blogger pisze...

ROBLOX is powered by a growing player base of more than 300,000 creator players who produce an infinite variety of highly immersive experiences.

These experiences range from 3D multi-player games and contests, to interactive adventures where players can take on new identities to explore what it would be like to be a dinosaur, a miner working a mine or an astronaut out in space.

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania!

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Web Hosting Coupons