Zakończył się trzeci etap naszego konkursu. Tak jak się spodziewałem było baaaaardzo ciekawie:). Dla przypomnienia w tym tygodniu uczestnicy mieli się zmierzyć z konstrukcją odporną na oddziaływanie dynamiczne wywołane przez spadający pociąg. Okazało się, że kluczem do zwycięstwa było myślenie abstrakcyjne – „Jeżeli pociąg spada z dużej wysokości, to dlaczego nie mogę jej zmniejszyć?”. I tak powstały rozwiązania na bazie huśtawki :). Najlepsi uczestnicy trzeciego etapu wymyślili konstrukcje podparte tylko w górnym punkcie zaczepienia. Musiały one mieć przesunięty środek ciężkości powodujący przybliżanie się pomostu do miejsca, z którego nasz pociąg rozpoczynał spadanie. Dodatkowo należało odpowiednio rozmieścić coś w rodzaju „mas”, czyli luźno zwisających prętów, powodujących takie ustawienie konstrukcji, że wjeżdżający pociąg miał najmniejszą odległość do pomostu i w związku z tym powodował najmniejsze wytężenie konstrukcji.
W tym tygodniu na pierwsze miejsce powrócił Tomek Lisańczuk, który spośród wszystkich osób, które wymyśliły ten typ konstrukcji, przesłał tę kosztującą najmniej (3300$). Gratulacje należą się również dla Sebastiana Pabisza, który tym razem deptał Tomkowi po piętach (3500$) i moim zdaniem zastosował najlepszy system „mas” utrzymujący konstrukcję maksymalnie długo w pobliżu pociągu. Oczywiście gratulacje także dla Szymona Kalemby, który dzięki zastosowaniu tego typu konstrukcji zajął ex-aequo trzecie miejsce razem z Aliakseiem Zayatsem (4200$), który tym razem wybudował najtańszą konstrukcję spośród tych „tradycyjnych”:).
Po połączeniu rozwiązania Tomka i systemu „mas” Sebastiana udało mi się dość szybko stworzyć konstrukcję kosztującą 3200$. Zamieszczam ją na końcu zdjęć wszystkich rozwiązań oraz w pliku BBG-3, który bardzo polecam ściągnąć, żeby zobaczyć jak ciekawie zachowywały się konstrukcje w tym tygodniu.
Dokładne wyniki trzeciego etapu poniżej. Jak zawsze pod spodem konkretne rozwiązania w kolejności zajmowanych miejsc.
Wszystkie rozwiązania etapu możecie pobrać stąd.
Po trzecim etapie ranking generalny prezentuje się następująco:
Chciałbym jeszcze powrócić do pierwszego etapu, ponieważ w ramach „zajęć dodatkowych” otrzymałem najtańsze osiągnięte rozwiązanie, które przesłał Aliaksei Zayats. Do pobrania stąd.
Cieszy mnie niesłabnąca frekwencja – w trzecim etapie wzięło udział 19 osób. Największą część stanowiły osoby z 3 roku, mam nadzieję, że do sesji ich ilość się nie zmniejszy;). Szkoda, że dziewczyny nie chciały skorzystać z przysługującej im premii, no ale może nie chciały wchodzić facetom w drogę:).
Na koniec jak zwykle wykresik z czasem przesłanych rozwiązań. Podobnie jak w zeszłym tygodniu większość otrzymałem w ostatni dzień, a prawie wszystkie z nich w godzinach wieczornych! I ja to wszystko muszę sprawdzać!
Pamiętajcie, że dla wszystkich laureatów każdego etapu (pierwsza trójka) mamy w nagrodę czasopisma! Poniższe osoby bardzo proszę o kontakt w celu ustalenia terminu ich przekazania: Tomek Lisańczuk (x3), Bartek Uliasz, Aliaksei Zayats, Paweł Leśniara, Sebastian Pabisz, Szymon Kalemba.
Pamiętajcie, że dla wszystkich laureatów każdego etapu (pierwsza trójka) mamy w nagrodę czasopisma! Poniższe osoby bardzo proszę o kontakt w celu ustalenia terminu ich przekazania: Tomek Lisańczuk (x3), Bartek Uliasz, Aliaksei Zayats, Paweł Leśniara, Sebastian Pabisz, Szymon Kalemba.
Dzięki wszystkim i zapraszam do wzięcia udziału w następnym etapie, a ten już w poniedziałek. Spróbujemy się nauczyć budować nowego typu konstrukcji:). Do zobaczenia!
Adrian Defus
3 komentarze
Dawid zmień wykres!
No już, już:P Człowiek czasem chce mieć wolny weekend:P
Prześlij komentarz
Zapraszam do komentowania!